A dzsihádból jön, de még nem tudni, hova tart Szíria új vezetője
Vajon melyik identitása az őszintébb az Aszad-rezsim ellen lázadók vezérének, Ahmed al-Saraanak, az egykori dzsihádista hite vagy országmentő elszántsága?
Vajon melyik identitása az őszintébb az Aszad-rezsim ellen lázadók vezérének, Ahmed al-Saraanak, az egykori dzsihádista hite vagy országmentő elszántsága?
A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.
Miközben a Nyugat a kapcsolatok normalizására törekszik Szíria <strong>korábban terroristának tartott</strong> új uraival, addig Oroszországnak kommunikációban ajtót mutatott az új rezsim. Sok a kivonulást valószínűsítő kép és felvétel, de még bármi változhat az alku során.
Izrael kihasználta, hogy elűzték a vezetést Szíriában, többek között megsemmisítették a hadiflottájukat, és szíriai területekre is behatoltak. Az iráni Forradalmi gárda vezetője élesen reagált Izrael előrenyomulására.
Az Aszad-rezsim gyors összeomlása nemzedékek óta az egyik legjelentősebb fordulat a Közel-Keleten. Bizonytalan, hogy Szíria milyen irányt vesz, de Irán és Oroszország befolyása sokat gyengült.
Az amerikai csapatok mindeközben támadást hajtottak végre Közép-Szíriában az Iszlám Állam vezetőinek feltételezett tartózkodási helye ellen.
Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.
Újra lángba borulhat Szíria, miután iszlamista lázadók elfoglalták az ország második legnagyobb városát, Aleppót. Basar Asszad szír elnök hatalma újfent külső segítségen múlhat.
Újjáéledt a szunnyadó szíriai polgárháború, miután a lázadók elfoglalták az ország második legnagyobb városát. Basar Asszad szír elnök ezúttal nem számíthat Irán és a Hezbollah, illetve Oroszország eltökélt támogatására.
Váratlan fordulatok egy 12 éve tartó polgárháborúban. A szíriai rezsim szövetségeseinek pillanatnyi gyengeségét kihasználva a lázadók betörtek az ország második legnagyobb városába, és nemsokára már a kormányzó palotájában fotózkodtak.
A Nobel-díjas közgazdász, Paul Krugman szerint egyértelműen az ellenzéki republikánusok a felelősek a költségvetési válságért. Kína kivár a vezetéképítéssel, az orosz gáz jó része Putyin nyakán maradhat. Moldovának szerencséje van, hogy még egyáltalán létezik. A szíriai elnök rehabilitálását meg kell akadályozni. Sötét időket idéz az osztrák szélsőjobboldali pártvezér nyelvezete. Válogatás a világsajtó írásaiból.